מגדלי TOHA

מגדלי TOHA

בלב המטרופולין – במפגש הרחובות יגאל אלון, דרך השלום ותוצרת הארץ בתל אביב, עתידים להתנשא שני מגדלים מרשימים: מגדלי תוצרת הארץ, או כפי שהם מכונים, מגדלי TOHA. הראשון מבין השניים כבר מתנוסס ומשקיף אל העיר, ומהווה אטרקציה לעוברים ולשבים, וחברו מתוכנן להיבנות בעתיד הקרוב. פרויקט מגדלי TOHA, אותו מובילה חברת גב ים משלב חדשנות אדריכלית, ראייה אקולוגית והתחשבות בצורכי הציבור אותו עתידים הבניינים לשרת. התוצאה היא פרויקט מוביל ואיכותי, שכל המעורבים בו יוצאים נשכרים, המציב סטנדרטים גבוהים של איכות וקידמה עבור פרויקטים עתידיים באזור.

 

אדריכלות ייחודית

את הפרויקט שיזמה חברת גב ים תכננו שני משרדי אדריכלים מובילים, משרד האדריכלות של רון ארד, המקיים פעילות בישראל ובבריטניה, וכן משרד האדריכלות של אבנר ישר, הפועל בישראל. הפרויקט עתיד לכלול שני מגדלים, בנייתו של המגדל הראשון מבין השניים המתוכננים , מגדל בן 27 קומות , הושלמה בקיץ 2019. הבניין השני עתיד להתנשא לגובה של כ 60 קומות, ונמצא כעת בשלבי הקמה. חזותו של המגדל הראשון ייחודית ומרשימה, וקשה להתעלם מנוכחותו. המגדל עוצב כשלושה מגדלים נפרדים על פני הקרקע, המתאחדים לבניין אחד במעלה המגדל. הפרדת הבסיס לשלוש רגליים נפרדות מאפשרת לעוברים ולשבים להמשיך ליהנות מן הנוף הנשקף אליהם מבין רגלי הבניין, והמרחב שנוצר על פני הקרקע מאפשר למתכננים לייצר פעילות שוקקת וחיה של עוברי אורח ועובדים על הקרקע. התכנון הייחודי מונע הפרעה למהלך החיים של עוברי האורח, מונע פגיעה בנוף האורבאני, ומאפשר גינון ופיתוח על פני השטח, כך שעוברי אורח, מבקרים ועובדים זוכים ליהנות ממרחב בילוי נעים וירוק.

 

חשיבה ירוקה ובנייה מתקדמת

בתכנון מגדלי תוצרת הארץ יושמה גישה אקולוגית המתבטאת בדרישת היזמים לבנות על פי תקן בנייה ירוקה ובשימוש בשיטות וחומרי בנייה מותאמי אקלים. בבניין הותקנו מערכות הצללה, מערכות אוורור לילה, ומערכות מים ואנרגיה מתקדמות המאפשרות חיסכון ומצמצמות את השימוש באנרגיה ומים. טביעת הרגל של המגדל על פני הקרקע צומצמה במידת האפשר על מנת למזער את הפגיעה במשאבי הקרקע, ולאפשר המשך שימוש והנאה של הולכי הרגל והעוברים ושבים בשטח המתחם. בנוסף לכך, צומצם מספר חניות הרכב שנבנו בחניון המגדלים בן 4 הקומות ל 950 במקום 1300 מקומות חנייה שאושרו במקור. כמו כן, לצד חניות עבור רכבים, נבנו בפרויקט מאות מקומות חנייה לאופניים, על מנת לעודד שימוש בתחבורה ירוקה.

 

איכות וסטנדרטים

פרויקט בנייני תוצרת הארץ אותו מובילה חברת גב ים, הוא דוגמא ומופת לבנייה חדשנית וחכמה. הפרויקט משלב בהצלחה בין צורכי בעלי החברות המפעילות משרדים בבניין, צורכי עובדי המשרדים, וצורכי ציבור העוברים והשבים. בניגוד לפרויקטים גדולים אחרים, כאן הושקעה תשומת לב בתכנון מבנה שיזמין עוברי אורח לבלות בקומת הקרקע שלו, כך שהפרויקט יהיה חלק מן הנוף וההווי המקומי, ולא מתחם מתבדל שמרחיק ממנו את העוברים והשבים. בפרויקט מגדלי תוצרת הארץ מציבה חברת גב ים סטנדרטי בנייה גבוהים עבור פרויקטים עתידיים, ולציבור נותר רק לקוות שמתכננים עתידיים יעמדו באתגר.